Kupuji nemovitost.
Na co bych si měl dát pozor.
Koupě nemovitosti je pro většinu lidí veliký krok v jejich životě. A většina lidí kupuje nemovitost jednou za život. Často se jedná o nemalé peníze, úspory, úvěry - zadlužení na zbytek aktivního života.
Často se při koupi nemovitosti setkáte s prostředníkem - realitním makléřem. Pokud to jde, sežeňte si na něho reference, najděte si ho na internetu, poptejte se. Prostě ať se o něm něco dozvíte. Budete se cítit bezpečněji, když zjistíte, že má dobrou pověst.
Počítejte s tím, že realitní makléř pracuje pro prodávajícího, ten ho také platí, i když vlastně z vašich peněz. Dobrý realitní makléř pracuje i pro vás, ale to až po podpisu Rezervační smlouvy, kdy vám zajistí potřebné dokumenty, pomůže vám s úvěrem, zjistí informace z obce, prověří povodňové mapy, možnosti budování cesty a plno dalších pro vás důležitých věcí.
Pro realitního makléře je vaším vstupem do obchodu podpis Rezervační smlouvy. Je to velmi důležitý dokument, nepodceňujme ho. Stává se, že pokud makléř zjistí, že vás byt zaujal, oznámí vám, že je o něj obrovský zájem, že po vás jdou ještě tři vážní zájemci nebo že pokud byt opravdu chcete, musíte co nejrychleji podepsat rezervační smlouvu. Neukvapujte se, ale napřed zjistěte potřebné informace k nemovitosti.
Ode mě neuslyšíte: "musíte hned podepsat Rezervační smlouvu, jinak o nemovitost přijdete". Makléři je přece jedno, kdo si nemovitost koupí, takže to co ode mě uslyšíte, bude: "je to pouze na vás jak, a jak rychle se rozhodnete".
Rezervační smlouva
Pokud uslyšíte: "Je to standardní smlouva, takovou tu podepisují všichni", zpomalte. Ne, není to standardní smlouva. Je to konkrétní smlouva na konkrétní nemovitost, pečlivě si ji pročtěte a nebojte se smlouvu připomínkovat nebo žádat o změnu, pokud v ní není něco v pořádku. Poctivý makléř vám jistě vyhoví.
Rezervační smlouvou si nemovitost nejen rezervujete, ale také se zavazujete, že si ji koupíte! Pokud si koupi rozmyslíte, následují sankce. Bez sankcí by totiž Rezervační smlouva ztrácela smysl.
Určitě je vhodné podepsat Rezervační smlouvu až ve chvíli, kdy víte, že se vám na nemovitost podaří získat finance. Ale i s tím se dá pracovat, do Rezervační smlouvy se dá vložit informace, že pokud se vám nepodaří získat úvěr od banky, rezervační záloha se vám vrací. Já v tomto případě rezervační zálohu vracím, ale jen tehdy, kdy si kupující zajišťuje úvěr přes zkušeného a prověřeného finančního poradce.
Rezervační smlouva je tak jeden z nejdůležitějších právních dokumentů při pořizování nemovitosti. Jde o smlouvu tzv. nepojmenovanou, tedy nemá zákonem stanovený obsah. Co si do ní napíšete, to tam je.
Stalo se mi
Mladá paní si kupovala investiční byt. Malý, za málo peněz, ale musela si vzít úvěr. Rezervační smlouva obsahovala současně smluvní pokutu ve výši desítek tisíc korun, pokud by si nakonec koupi rozmyslela. Jako pomoc jsem jí nabídl kontakt na zkušeného a prověřeného finančního poradce. V takovém případě beru po dohodě odpovědnost smluvní pokuty na sebe a v případě nemožnosti kupujícího získat úvěr, tuto pokutu vracím kupujícímu.
Mladá
paní nechtěla pomoci s úvěrem, protože ho měla dopředu zajištěný u
kamaráda finančního poradce. Rezervační smlouvu jsme podepsali na 3 měsíce
(úvěr byl přece už skoro schválený, a toto byla více než velkorysá lhůta). Kamarádovi finančnímu poradci trvalo 4 a půl měsíce než
úvěr zajistil, několikrát jsem mladou paní varoval, že její kamarád si na vše dává až
moc času. Nakonec z obchodu sešlo.
To bylo již 1 měsíc a půl po rezervační době a bohužel, majitel si
prodej bytu rozmyslel. Mladá paní přišla o desítky tisíc korun.