Dávky na bydlení v nezkolaudovaném bytě
Prostor nemusí být zkolaudovaný jako byt, pokud je ale vhodný k trvalému bydlení, je možné jeho obyvatelům přiznat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Krajský soud v Brně potvrdil názor veřejného ochránce práv v žalobě stěžovatele proti Ministerstvu práce a sociálních věcí.
Prostor k bydlení nemusí být stavebním úřadem zkolaudovaný jako byt, přesto je možné jeho obyvatelům přiznat dávky určené k zajištění a udržení bydlení (příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení). Podmínkou je, že prostor je vhodný k trvalému bydlení. Veřejný ochránce práv se proto zastal stěžovatele, kterému úřad práce nepřiznal příspěvek na bydlení a odňal doplatek na bydlení s odůvodněním, že jeho obydlí nebylo stavebním úřadem zkolaudováno jako byt. Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodnutí úřadu práce potvrdilo. Podle veřejného ochránce práv však byl postup správních orgánů při interpretaci pojmu byt pro dávky na bydlení v rozporu s účelem sociální pomoci a s ústavně zaručeným právem na bydlení.
Od 1. 1. 2015 se změnil zákon o pomoci v hmotné nouzi tak, že úřad práce přizná doplatek na bydlení žadateli, který k bydlení užívá jiný než obytný prostor (nezkolaudovaný jako byt), avšak pouze tehdy, pokud prostor bude splňovat tzv. standardy kvality bydlení vycházející z některých požadavků veřejného práva stavebního na stavby, a současně půjde o případ hodný zvláštního zřetele.